Skuteczne i rozsądne hamowanie

Skuteczne i rozsądne hamowanie

Hamowanie jest normalną czynnością niezbędną w czasie poruszania się samochodem. Jednak w praktyce ten jeden z podstawowych manewrów może okazać się kłopotliwy, szczególnie dla kierujących z mniejszym doświadczeniem.

Trzeba zawsze uzależnić technikę hamowania od sytuacji na drodze, a przede wszystkim od stanu nawierzchni. Opady atmosferyczne czy warstwa błota pośniegowego zawsze wydłużają drogę hamowania i jest to zjawisko normalne. Należy zatem zadbać o to, aby rozpocząć manewr hamowania odpowiednio wcześnie, ale też nie rozwijać zbyt dużej prędkości.

Zazwyczaj w czasie jazdy hamujemy w związku ze zmianą świateł. Generalnie manewr ten jest konieczny zawsze wtedy, gdy przed nami stoją inne pojazdy. Powody tego postoju mogą być różne i nie zawsze jesteśmy je w stanie ocenić z racji zbyt dużej odległości. Jednak aby zapewnić hamowaniu właściwy przebieg należy najpierw zmniejszyć obroty silnika – dlatego przed rozpoczęciem właściwego hamowania trzeba zdjąć nogę z gazu. Następnie przy osiąganiu pełnego zatrzymania, trzeba z wyczuciem operować hamulcem oraz sprzęgłem.

Po zatrzymaniu auta z włączonym silnikiem obowiązkowo zmieniamy bieg na pierwszy, a więc służący do ruszania. Podczas takiego postoju cały czas trzymamy nogę na hamulcu. Ma to spore znaczenie, ponieważ zabezpieczamy tym samym pojazd przed samoczynnym staczaniem się, co ma miejsce w przypadku spadzistych jezdni. Ten odruch wciskania hamulca warto sobie przyswoić, ponieważ może on nas ocalić przed całkowicie niepotrzebną stłuczką.

Zostaw wiadomosc

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *