Auto pod kontrolą

Auto pod kontrolą

Posługiwanie się poszczególnymi pedałami okazuje się dla wielu kierowców poważnym problemem – zwłaszcza na samym początku poruszania się autem. Nad wszystkim można jednak pracować, zwłaszcza że materia wcale nie jest skomplikowana. Do dyspozycji mamy bowiem trzy pedały – sprzęgła, hamulca oraz gazu. Każdy z nich ma inną funkcję. Sprzęgło w praktyce służy przede wszystkim zmianie biegów – zanim zmienimy bieg, należy wcisnąć sprzęgło do końca. Jego wciśnięcie jest też konieczne, gdy auto hamuje i zatrzymuje się. Bez tego silnik zgaśnie.

Delikatnie zwalniając sprzęgło, możemy wprawić auto w ruch (jazda na pół-sprzęgle), a równocześnie wciskając gaz, maszyna zacznie się poruszać w normalny sposób, co za moment będzie wymagało zmiany biegu na wyższy.

Pedał gazu ma tylko jedną funkcję. Za jego pomocą rozpędzamy samochód i właśnie dlatego należy używać go z największym umiarem. Odpuszczając pedał gazu, wywołujemy również efekt hamowania silnikiem, którego obroty będą spadać, a to umożliwi nam płynniejsze hamowanie.

Hamulec umożliwia nam zmniejszenie prędkości w sposób stopniowy, a jeśli zachodzi potrzeba również zatrzymanie samochodu w sytuacji nagłej. Gwałtowne hamowanie nie jest oczywiście bezpiecznym manewrem, jednak w skrajnych warunkach może ono uratować życie zarówno nam, jak też innym uczestnikom ruchu. Ważna jest relacja pomiędzy użyciem pedału hamulca i sprzęgła przy zwalnianiu. Jeśli nie zwrócimy na to uwagi, auto zamiast stanąć z włączonym silnikiem zgaśnie całkowicie.

Zostaw wiadomosc

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *